Tiroiditler

Tiroiditler

Tiroiditler

Tiroid bezinin iltihabi reaksiyonu sonucu gelişebilir. Tiroid fonksiyonları normal olabilir. Hipertiroidi veya hipotiroidi durumu da görülebilir.

Alt grupları şunlardır:

Akut Tiroidit: Tiroid bezinin birden başlayan enfeksiyonudur. Genellikle abse vardır. Hastada yüksek ateş ve boyun ağrısı olur. Hipertiroidi durumu genellikle aşırı miktarda tiroid hücresinin yılımı ve buradan ortaya çıkan hormonların dolaşıma karışması ile olur. Tedavisinde antibiyotikler, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Tedaviler başarı olmazsa, hastada tiroid cerrahisi yapılır.

Otoimmün Tiroidit (Hashimoto Tiroiditi): Bağışıklık sistemi hastalığıdır. Genetik geçiş gösterir. Kadınlarda erkeklere göre 15-20 kat daha fazla oranda bulunur. Kadınların hemen hemen % 10’unda saptanmaktadır. Yüksek olan antikorların tiroid bezine yaptığı hasar nedeniyle ve ilk etapta hasarın büyüklüğüne bağlı hipertiroidi görülebilir. Hasar çok yavaş gelişiyorsa uzun süre tiroid fonksiyonları normal seyredebilir. En sonunda tiroid bezinin büyük oranda tahrip olmasıyla hipotiroidi gelişme olasılığı çok yüksektir. Hipotirodi ve hipertiroidi tedavisi duruma göre yapılır.

Subakut Tiroidit: Büyük oranda geçirilen gripal enfeksiyonlar sonrası gelişen çok ağrılı tiroid iltihabıdır. Başlangıç evresinde hastalarda hipertiroidi ortaya çıkar. Bez akut tiroiditteki gibi ağrılıdır. Ateş olabilir. Tedavide aspirin, non-steroid antienflamtuar ilaçlar veya kortizon kullanılabilir.

Diğer Tiroiditler: DeQuervain Tiroiditi, Riedel Tiroiditi, Radyasyon Tiroiditi ve Atrofik Tiroidit.

whatsapp

Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan

Doç. Dr. Sinan Çağlayan

© 2016 Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan. Tüm hakları saklıdır. Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz. ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Web Sitesi Tasarım & SEO & Prodüksiyon: Siimple