Tiroid Nodülleri

Tiroid Nodülleri

Tiroid Nodülleri

Tiroid nodülleri yaygın bir klinik problem olarak görünen endokrinolojik hastalıklardan biridir. Tiroid nodüllerinin klinik önemi yaş, cinsiyet, radyasyona maruz kalma öyküsü, aile öyküsü gibi faktörlerin varlığıyla % 5 ile % 15 arasında değişen oranlarda tiroid kanserine neden olmasıdır. Tüm risk faktörlerinin varlığında bu oran % 15’e kadar çıkabilmektedir.

Tiroid nodülü boyutları leblebiden, iri bir ceviz büyüklüğüne kadar değişebilmektedir. Büyük nodüller hastanın boynuna sadece bakarak belli olabilir. Daha küçük olanlar elle muayene ile fark edilmediği halde ultrasonografi ile saptanabilir.

Nodüllerde ultrasonografiyi değerlendirmesi ile önemli bilgiler ortaya çıkar. Hastaların hemen hemen yarısında tek nodül diğer yarısında ise birden fazla nodül bulunur. Tek nodül yada birden fazla nodülü olan hastada tiroid kanseri gelişme olasılığı aynıdır. Genellikle bu oran % 5 olup aile öyküsü, radyasyona maruz kalma, ileri yaş gibi risk faktörlerinin çokluğunda oran % 15’e kadar tırmanmaktadır.

Nodüller tiroid sintigrafisine göre sıcak, soğuk ve ılık nodül olarak 3 değişik şekilde bulunabilir. Sıcak nodüller genellikle fazla miktarda tiroid hormonu (T4, T3) salgılayan oluşumlardır. Bu hastalarda hipertiroidi denen tiroid bezinin fazla çalışma bulguları genellikle vardır. Soğuk nodüllerin tiroid hormon üretimine katkısı yoktur. Ilık nodüller ise normal tiroid dokusu kadar hormon üretimi için çalışırlar. Sıcak nodüllerde kanser görülme olasılığı daha düşük iken (% 1’e kadar düşmektedir) soğuk nodüllerde daha yüksektir. Nodüllerin yaklaşık % 80’i soğuk nodüldür.

Hangi nodüller daha yüksek kanser oranına sahiptir?


Daha önceden tespit edilmiş ve takip edilen nodüllerde büyüme varsa özellikle 6-12 ay içinde nodülde % 15- %25 civarı veya daha fazla büyüme oranında kanser olasılığı akla gelmelidir. Boyun lenf düğümlerinde büyüme varsa, ultrasonografi ile şüpheli görünüm saptanırsa, el ile yapılan muayenede nodül sert kıvamlı ve çevre dokuya yapışıksa hastada tiroid kanseri olasılığı değerlendirilmelidir.

Tiroid nodülü olan hastada yapılacak tetkikler

Hormon ve diğer biyokimyasal testler:

En başta TSH bakılmalıdır. Bunun yanında serbest T3 ve serbest T4 bakılabilir. TSH düşükse tiroid bezi fazla çalıyor olabilir veya bu nodül tek başına fazla miktarda tiroid hormonu kontrolsüz olarak üretiyordur. Bu hipertiroidi denen durumdur. TSH düzeyi yüksekse nodül büyük olasılıkla soğuk nodüldür ve hastada hipotiroidizm vardır. Her iki durumda da hastanın uygun ilaç tedavisi alma şansı vardır. Tiroglobin bakılabilecek diğer testtir. Çoğu tiroid hastalığında yükselebilir. Kalsitonin ise ailede kanser öyküsü olabilecek diğer hastalarda bakılabilecek bir testtir. Yüksekliğinde hastanın Tiroid Medüller Kanseri olma olasılığı vardır.

Tiroid ultrasonografisi:

Nodüllerin büyüklüğünün ölçülmesinde çok önemlidir. El ile muayenede saptanamayan 1 cm altındaki küçük nodüllerin ve kanser açısından riskli nodüllerin belirlenmesini sağlar. Ultrasonografi ile saptanan nodülün sınırlarının düzensiz olması, mikrokalsifikasyon denilen küçük kireçlenmelerin nodül içinde varlığı, nodülde kanlanmanın artmış olması ve nodülün hipoekoik denen ultrason ile normal tiroid dokusundan daha koyu farklı görüntü alınması, nodülün kanser açısından daha riskli olduğunu işaret edebilmektedir.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi:

Nodülün kanser olup olmadığını çok büyük oranda bir doğrulukla belirleyebilmektedir. 1 cm üzerindeki her nodüle yapılabilir. Ultrason ile bazen 5 mm üzerindeki nodüller de yüksek riskli olarak değerlendirilirse bu nodüllere de biyopsi yapılabilir. Bu yöntemin patolojiyi tanımadaki doğruluk derecesi % 95 lerdedir.

Tiroid sintigrafisi:

Nodülün sıcak yada soğuk nodül olup olmadığını ortaya koyar. TSH düzeyi düşük olan hastalara yapılır. Sıcak nodül ise hastanın tedavi seçeneği değişebilmektedir. Bazen hipertiroidi zemininde soğuk nodüller de olabilmektedir.

whatsapp

Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan

Doç. Dr. Sinan Çağlayan

© 2016 Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan. Tüm hakları saklıdır. Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz. ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Web Sitesi Tasarım & SEO & Prodüksiyon: Siimple