Paratiroid Hastalıkları

Paratiroid Hastalıkları

Paratiroid bezleri çoğu insanda 4 adet olup, daha az veya daha çok sayıda olabilir. Bu bezlerin büyüklüğü ortalama mercimek veya portakal çekirdeği kadardır. Normal fonksiyon gösteren bezlerin ağırlıkları 30 – 40 gr. kadardır. Bezler standart yerleşimlerinde, tiroid bezinin arkasındadır ve tiroid bezinin üst ve alt bölgelerinin arkasında, tiroid kapsülüne yakın olarak bulunurlar. Bununla birlikte anne karnında gelişim esnasında bezler göç ederken, normal bulunması gereken alanlardan çok farklı yerlere ve farklı sayılarla yolculuk yapabilirler. Sıklıkla normal anatomik yerlerinde bulunan bezler bazen nadiren de olsa klasik anatomik yerlerinin dışında, boyunda karotis damarı kılıfında, yemek ve nefes borusu arasında veya göğüs kafesi girişinde ön mediastende de görülebilirler.

Paratiroid bezleri parathormon (PTH) salgılarlar. Parathormon kemik dansitesi üzerinde etkisi olup, vücudda kalsiyum dengesini düzenler. Aşırı parathbormon salgılanması hiperparatiroidizme yol açar. Kanda kalsiyum değeri yükselir, kemiklerde erime gelişir. Sıklıkla ve % 85 vakada tek bir bezde gelişen selim karakterli adenomlar bu klinik tabloya neden olur. Paratiroid kanseri nadirdir % 1 ila 3 oranında rastlanır.

Hiperparatiroidi, D vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilir. Ülkemizde D vitamin eksikliği sık olarak rastlandığından, öncelikle D vitaminin kan değerlerinin yükseltilmesi için tedavi uygulanır.

Hiperparatiroidi ameliyatları, en sık nedeni olan paratiroid adenomu için yapılacaksa, ultrasonografi, paratiroid sintigrafisi ve gerekirse boyun MR ile paratiroid adenomunun yeri belirlenir. Böylece boyunda yapılan 1.5 – 2 cm. boyutlu küçük bir kesiden, adenom çıkarılır. Bunun dışında paratiroid hiperplazisi nedenli ve daha az rastlanan paratiroid patolojileri için yapılacak ameliyatta, tiroid bezi ameliyatına benzer bir boyun kesisi ile ameliyata başlanır. Bunun nedeni dört paratiroid bezinin de görülmesi gerekliliğidir. Dört paratiroid bezinden üçü tamamen ve bir bezin yarısı çıkarılır.

Parathormon eksikliği hipoparatiroidizme neden olur. Kanda kalsiyum düşer. Ellerde ve dudaklarda karıncalanma, uyuşma ve kaslarda kasılmalar görülür. Hipoparatiroidizme genellikle tiroid ameliyatlarından sonra rastlanır. Paratiroid bezlerinin beslenmesinin bozulması, çıkarılması sonucunda oluşabilir. Ayrıca paratiroid bezi ameliyatları sonrasında hipoparatiroidi gelişebilir.

Paratiroid bezi hastalıkları genellikle orta ileri yaşlarda ortaya çıkar. Kalsiyum değerlerinin kanda artması ve azalması ile birbirinden farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler birçok organ veya sistem üzerinden kendini gösterebilir. Bu nedenle çoğu zaman bazı hastalarda bu karışık tablo nedeni ile tanı koymakta güçlük çekilebilir. Yaşamın uzaması ile paratiroid hastalıklarının artacağı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, öncelikle tanı koymanın önemi aşikardır.

Hipoparatiroidi

Hipoparatirodi

Hiperparatiroidi ve Paratiroid Adenomu

Hiperparatiroidi ve Tiroid Adenomu

whatsapp

Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan

Doç. Dr. Sinan Çağlayan

© 2016 Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan. Tüm hakları saklıdır. Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz. ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Web Sitesi Tasarım & SEO & Prodüksiyon: Siimple