Guatr

Guatr

Tiroid bezi boyunda kelebek şeklinde bir organdır. Ülkemiz dünya genelinde, iyot eksikliğinde endemik alanlar içine girmektedir. Bu nedenle ülkemizde tiroid hastalıkları yaygın olarak ortaya çıkar. Tiroid bezinin büyümesi ile ortaya çıkan, tiroid bezinin bütün hastalıklarına guatr denilir. Tiroid bezinde nodüller, kistler, kanser veya tiroid iltahaplanmaları guatra neden olabilir.

Guatr, birçok tiroid hastalığının genel adlandırılmasıdır. Tiroid bezinde nodüllerin varlığı ile nodüler guatr, tiroid bezi fonksiyonlarının artması ve fazla tiroid hormonu üretmesi ile zehirli guatr, tiroid bezinin boyunda büyümesi ile dış guatr, tiroid bezinin göğüs kafesi içine doğru büyümesi ile iç guatr isimleri verilir. Guatr hastalığı kadınlarda, erkeklere kıyasla daha sık ortaya çıkar. Hastalığın görülme sıklığı yaş ile artar.

Guatr hastalığı genelde zararsız bir davranış sergiler. Diğer taraftan her tiroid bezi büyümesi, guatr,   mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Guatra neden olan tiroid nodülleri, tiroid kanserleri, tiroidin fonksiyonel hastalıkları (hipertiroidi ve hipotiroidi) ve tiroid bezi iltahaplanmaları (Haşimato ve diğer tiroiditler) tanınmalı ve tedavi – takip edilmelidir.

whatsapp

Prof. Dr. Ahmet Nuray Turhan

Doç. Dr. Sinan Çağlayan

© 2016 Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan. Tüm hakları saklıdır. Web sitesi tasarımında kullanılan tüm görseller lisanslıdır. İzinsiz başka yerlerde kullanılamaz.Web sitesinde kullanılan tüm metinsel içerikler Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan'a aittir ve izinsiz veya kaynak göstermeden başka yerlerde kullanılamaz. ÖNEMLİ: Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz. Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanması durumunda oluşabilecek her tür şikayet ve durumdan Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan & Doç. Dr. Sinan Çağlayan sorumlu tutulamaz. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz. Web Sitesi Tasarım & SEO & Prodüksiyon: Siimple